کارتریج لیزری

کارتریج لیزری

کارتریج لیزری

کارتریج لیزری:امروزه تکنولوژی رو به روز درحال پیشرفت است و به همین دلیل استفاده از ابزارهای دیجیتال نیز ازطرف مردم مورداستقبال بسیارزیادی قرارگرفته‌است. از جمله محصولات دیجیتالی که حتما هم تابه حال له آن سروکارداشته‌اید، می‌توان به پرینتر اچ پی اشاره‌کرد. برای خرید پرینتر باید نکات بسیارمهمی را درنظربگیرید. از جمله مواردی که باید درخریدپرینتر به آن دقت‌کنید، بحث کارتریج است. کارتریج‌ها به دو دسته کارتریج لیزری و جوهری تقسیم می‌شوند. هرکدام از این کارتریج‌ها ویژگی‌های منحصربه فردی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

کارتریج‌ها به دو دسته کارتریج لیزری و جوهری تقسیم می‌شوند:

کارتریج لیزری چیست؟

از کارتریج لیزری در پرینترهای لیزری استفاده می‌شود. کارتریج لیزری از پودری جامد و بسیارغلیظ  ساخته شده‌است که خاصیت آهنربایی دارد. البته در زمان قدیم این کارتریج‌ها را از کربن و اکسید می‌ساخته‌اند و اما بعدها برای این که کیفیت چاپ مطالب بالا برود، نوعی پلیمر را جایگزین ان کرده‌اند. این نوع کارتریج در مقابل سایرکارتریج ها کارتریج اچ پی مقاومت بیش تری دارد و البته دربرابر رطوبت و گرما مقاومت زیادی نمی‎‌کند.

برای این که این کارتریج لیزری بتواند، اسناد را چاپ کند ، ابتدا پودرآن با استفاده از یک درام الکترواستاتیکی به حالت مایع می رسد و درنهایت نیز به وسیله غلطک‌ها اسناد را روی کاغذ حک می‌کند.

کارتریج‌های لیزری به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • پرینتررنگی : این پرینتر از چهار کارتریج تشکیل شده‌است که رنگ های آبی، قرمز، زرد ومشکی را شامل می‌شود.
  • پرینترمشکی : این پرینتر تنها دارای یک کارتریج مشکی است.

کارتریج جوهری چیست؟

در پرینترهای جوهری از کارتریجی مایع مانندی استفاده می شود. این کارتریج ها دارای نازل های ریزی است که جوهر از طریق آن در هنگام چاپ روی صفحه حک می‌شود.

بررسی تفاوت کارتریج لیزری و جوهری

کارتریج لیزری مسلما دارای کیفیت بالاتری نسبت به کارتریج جوهری است ، به همین دلیل هم قیمت بالاتری دارند. البته برای عکاسی بهتراست از کارتریج جوهری استفاده شود زیرا کیفیت عکس را بالاتر می برد. البته ظرفیت کارتریج های لیزری برای چاپ بسیار زیاداست تاحدی که حدودا می‌تواند پنج هزار صفحه را چاپ کند. البته نباید از سرعت بسیارکم این پرینترها نیز غافل شد.

آشنایی با قطعات کارتریج لیزری

کارتریج لیزری دارای قطعات بسیارزیادی است که درصورت بروز مشکل درهرکدام به چاپ اسناد دچار مشکل خواهدشد.در ادامه با قطعات این نوع کارتریج بیش تر اشنا خواهیم‌شد و کارکرد هرکدام موردبررسی قرارمی‌گیرد.

مخزن

کارتریج لیزری در قسمت بدنه خود دارای دو بخش مجزا است. یکی از این قسمت‌ها منبع تغذیه پودر است و قسمت دیگر بخش ضایعات و موادسوخته است. شرکت تولیدکننده این کارتریج ها براساس ظرفیتی که برای آن ها مشخص شده‌است ، داخل ان تونر می ریزد.

همزن

همان طور که گفتیم در بدنه کارتریج لیزری دو بخش تعبیه شده‌است که یکی از آن‌ها مخزن اصلی است. داخل مخزن اصلی نیز همزنی وجوددارد که سبب می‌شود تونر داخل مخزن اصلی به شکل یک دستی پخش‌شود.

مگنت

داخل مخزن اصلی کارتریج لیزری میله ای نصب می‌شود که خاصیت آهن ربایی دارد، این میله در ابتدا تونر را به سمت خود می‌کشد. برای این که پودر چاپ شود، تونر از سطح مگنت به درام انتقال می‌یابد.

اگر مگنت کارتریج دچار مشکل باشد، اسناد به صورت کم رنگی چاپ خواهدشد و درهنگام چاپ ممکن است لکه های جوهر روی کاغذ دیده‌شود.

داکتربلید

برای این که تونر به صورت یکنواخت روی سطح مگنت پخش شود از داکتربلید استفاده می‌شود. اگر این قطعه دچار مشکل باشد، متن چاپ شده یا کم رنگ و یا پررنگ خواهدشد.

بلید

سطح درام هنگام چرخش ،کثیف می‌شود و بلید وظیفه پاک کردن سطح درام را برعهده دارد. اگر این قطعه به درستی کارنکند، چاپ کثیف ونازیبا خواهدبود.

درام

از جمله قطعات بسیارمهمی در کارتریج لیزری می‌توان به درام اشاره‌کرد. درام به شکل قطعه ای استوانه ای است که در قسمت مخزن ضایعات قراردارد. درام قطعه ای از جنس آلمینیوم است که البته روی از عناصر حساس به نور پوشیده شده‌است. البته برای این که از این عناصر حساس محافظت‌کنند نیز روی آن لایه دیگری کشیده شده‌است.

نحوه کارکرد درام به این صورت است که نورلیزر به کارتریج می‌تابد و همین باعث باردارشدن آن می‌شود. درنهایت  نیز تونر را به خود جذب می‌کند و شروع به چرخش می‌کند بعد از هربارچرخیدن توسط بلید تمیز می‌شود و دوباره برای اغشته شدن به تونر آماده به کارمی‌شود.

شاتر درام

در بسیاری از مواقع لازم است تا کارتریج دستگاه پرینتر را بیرون آوریم، شاتردام از کارتریج در برابر ضربات احتمالی محافظت می‌کند. شاتر درام هم چنین از درام در مقابل نور محافظت می‌کند. کارکرد ان به صورتی است که زمانی که کارتریج را از دستگاه بیرون می‌آورید، این قطعه در قسمت جلویی درام قرارمی‌گیرد و زمانی که بخواهید کارتریج لیزری را داخل دستگاه قراردهید از جلوی آن کنار می‌رود.

فوم رولر

فوم رولر از جنس نمد و یا اسفنج ساخته می‌شود و در قسمت زیری درام قرارمی‌گیرد. کارفوم رولر شارژکردن سطح درام است. اگر این قطعه دچار مشکل شود، چاپ به صورت کامل سیاه خواهدشد وهم چنین ممکن است چاپ بارها تکرارشود.

چیپست

چیپست نوعی تراشه است که می‌تواند تعداد برگه هایی که تابه حال پرینت شده را نشان‌دهد ، هم چنین می‌تواند میزان تونری که در مخزن باقی مانده است را نیز معین‌کند. نکته مهمی که باید موردتوجه قراردهید این است که زمانی که کارتریج لیزری را شارژمی‌کنید باید دوباره چیپست را نیز عوض کنید.

نگاهی کلی به ویژگی‌های کارتریج لیزری

  • موادی که در کارتریج لیزری مورداستفاده قرارمی‌گیرد، به صورت پودری هستند.
  • پودر کارتریج برای این که بتواند روی کاغذ اسناد را به ثبت برساند، به گرما نیاز داریم.
  • این نوع کارتریج ها قابلیت شارژ مجدد دارند.

چه زمانی باید برای عوض کردن کارتریج اقدام کنید؟

اگر در چاپ اسناد دچار مشکل شدید،این امکان وجود دارد که مشکل از تونر کارتریج باشد. به همین دلیل باید برای تعویض و یا شارژ مجدد آن اقدامات لازم را انجام داد. در شارژ کارتریج ، ابتدا این وسیله موردبررسی قرارمی گیرد و قطعه ای از آن آسیب می بیند و تعویض می‌شود. البته در تعویض کارتریج به صورت کلی این وسیله برداشته شده و کارتریج دیگری جایگزین می‌شود.

دراین مطلب همه ویژگی‌های مربوط به کارتریج و کارکرد آن ها مورد بررسی قرارگرفت . با توجه به این موارد مطمئنا می‌توانید انتخاب بسیارخوبی را درهنگام خرید پرینترها داشته‌باشید. تنها لازم است همه آن چه بررسی شد را درنظرداشته باشید و نیازهای خود را مدنظربگیرید.

کارتریج ها به دو دسته : 1. کارتریج لیزری  2. کاتریج جوهری تقسیم می شوند. که بایکدیگر متفاوت اند.

در این مقاله میخواهیم درباره کاتریج های لیزری صحبت کنیم که از چه اجزای تشکیل شده اند

و شما به عنوان یک مصرف کننده با کدوم قسمت بیشتر سر و کار خواهید داشت.

 

اجزای تشکیل دهنده کارتریج لیزری:

تونر:

پودر کربن، پلیمرهای خاص ، پلی‌استر، رزین و اکسیدآهن

موارد نامرده شده ، قسمت پرمصرف توسط کاربر را تشکیل میدهند که تونر نام دارد.

تنها دلیل تعویض کارتریج تمام شدن یا همان سوخته شدن تونر موجود در کاتریج میباشد

 

مخزن ضایعات:

یکی دیگر از قسمت های تشکیل دهنده کارتریج لیزری خزن ضایعات میباشد

اندازه مخزن ضایعات به مقدار تونر آن بستگی دارد.

طرز کار این مخزن به صورتی است که تونر های سوخته

از استفاده نشده ها جدا میشود و در مخزن ضایعات ریخته میشود.

 

مگنت و  داکتربلید :

مگنت از دیگر اجزای کارتریج لیزری میباشد.

به زبان فارسی یعنی آهنربا که البته کار جذب تونر را انجام می دهد.

پس اسم مگنت با کارش متفاوت نیست.

داکتر بلید ،نیز از اجزای کارتریج میباشد که وظیفه آن ثابت و یکسان نگه داشتن

تونر روی مگنت میباشد.

 

  • اجزای دیگری نیز در تشکیل این کارتریج نقش دارند که یا نقش مهمی ندارند

یا نقش مهمی دارن که دانستن آنها تاثیری در کار مصرف کننده ندارد.

 

نکات مهم درمورد کارتریج لیزری:

مشکلات خرابی مگنت : چاپ انجام شده بسیار کمرنگ است و یا باعث ایجاد لکه‌های سیاه روی کاغذ می‌شود.

مشکلات خرابی بلید : تونر از سطح درام پاک نمی‌شود و چاپ بصورت سیاه و کثیف انجام می‌شود و یا خطوطی از بالا تا پایین صفحه چاپ می‌شود.

مشکلات خرابی درام : چاپ بصورت کمرنگ انجام شده و یا در برگه چاپ شده نقطه هایی به تعداد ۴ عدد، به فواصل منظم دیده می‌شود.

 

کارتریج hp

کارتریج canon

کارتریج panasonic

کارتریج epson

کارتریج sharp

کارتریج brother

 

درباره نویسنده

دیدگاه خود را به ما بگویید