کارتریج اچ پی

کارتریج اچ پی

کارتریج اچ پی

اگر تا به حال از محصولات شرکت hp استفاده کرده‌باشید ، حتما متوجه شده‌اید که این شرکت دارای محصولات بسیار باکیفیتی است، که هنگام خرید خیالتان از هر بابت محصول راحت خواهدبود. از جمله این محصولات کارتریج اچ پی است. اگر به دنبال کارتریج لیزری مناسب و باکیفیت هستید ، پیشنهاد می‌شود کارتریج hp را امتحان کنید. در ادامه به بررسی انواع کارتریج های hp می‌پرازیم باماهمراه باشید.

انواع کارتریج hp

در ابتدا با یک تعریف کلی از کارتریج و شارژ کارتریج شروع می‌کنیم. در پرینترها منبعی وجوددارد که کارآن تامین رنگ در دستگاه است به این وسیله کارتریج گفته می‌شود. از کارتریج به عنوان اصلی‌ترین بخش پرینتر یاد می‌شود زیرا در کیفیت چاپ و عمر دستگاه تاثیربسیارزیادی دارد.

کارتریج hp به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتنداز : کارتریج لیزری و کارتریج جوهرافشان. کاتریج لیزری دارای مخزنی لیزری است که با کمک تونرشارژ می‌تواند پرشود. کاتریج جوهرافشان نیز دارای مخزنی است که درون آن رنگ موردنظرچاپگر ریخته می‌شود. در ادامه دراین باره توضیحات بیش تری خواهیم داد.

  • کارتریج جوهرافشان hp : این نوع کارتریج ها دارای یک و یا چند منبع مجزا برای نگه داری جوهراست . هم چنین دراین بخش برای این که کارتریج بتواند با پرینتر اچ پی به خوبی ارتباط بگیرد، اتصالات الکترونیکی بسیارزیادی تعبیه‌شده‌است.

شرکت hp برای تولید کارتریج ها از سیستم های حرارتی بهره برده‌است. اگر درهنگام استفاده از پرینتر متوجه چاپ بی کیفیت آن شده‌اید ، یا باید کارتریج را به صورت کلی تعویض کنید ویا این که آن را مجددا شارژ کنید. شارژ کارتریج hp توسط مهندسین شرکت hp صورت می‌گیرد.

اگر هم کارتریج قابل شارژ نباشد ، باید برای عوض کردن آن اقدام کنید و به دنبال خرید کارتریج مناسبی باشید .

  • کارتریج لیزری hp: نوع دیگری از کارتریج hp ، کارتریج های لیزری آن است . این نوع از کارتریج ها دارای دو بخش درام و تونرهستند. در بعضی از پرینترها این دو قسمت در یک کارتریج و در نوعی دیگر در کارتریجی جدا تعیبه‌شده‌اند. البته این موضوع در کارتریج های جوهرافشان نیز صدق می‌کند.

از جمله قسمت‌های این کارتریج که در طی عمل چاپ به مصرف می رسد می توان به تونر اشاره کرد. در طی مراحلی درام شارژ می شود و این شارژ درام سبب ذوب شدن تونر خواهدشد. درنهایت نیز پرینتر با کمک غلطک به چاپ اسناد می پردازد.

بررسی مشکلات کارتریج hp

پرینتر برای این که بتواند کارخود را به درستی انجام دهد، نیاز به جوهر ویا تونر دارد. در پرینتر محفظه ای برای نگه داری این تونر تعبیه شده‍‌است که همان کارتریج موردنظرماست. حال اگر کارتریج ایرادی پیدا کند نمی‌تواند به خوبی اسناد را چاپ کند.

البته باید بدانید که تازمانی که برای اولین بار کارتریج را شارژ نکرده اید، این وسیله ایراد اساسی نخواهدداشت. بعد از اولین شارژ ممکن است چاپ اسناد دچار مشکل شود، که  این موضوع طبیعی است . البته اگر این مشکل به صورت مداوم ادامه داشته باشد نیازاست برای تعمیر دستگاه اقدامات لازم صورت گیرد. در ادامه این مطلب به بررسی روش‌های رفع مشکلات احتمالی در کارتریج hp می‌پردازیم.

مشکلات درام کارتریج hp

همان طور که قبلا اشاره‌کردیم ، بخش اصلی هر کارتریج ، درام است. توجه کنید که اگر پرینتر شما دچارمشکل است ودر همه صفحه ها خط عمودی نازکی را چاپ می‌کند ، حتما مشکل از درام کارتریج است. در این جا اصلا امکان تعمیر درام وجودندارد و به دلیل خراش‌هایی که روی درام وجود دارد باید برای تعویض آن اقدام کنید.

توجه کنید گاهی نیز نقاطی با فاصله یکسان روی صفحه چاپ می شوند که این نیز از نشانه‌های مشکلات درام کارتریج است. برای رفع این مشکل همان ابتدا به فکر تعویض درام نباشید، بهتراست چندبار درام را تمیزکنید شاید این راه حل موثرواقع شود.

خطای خالی بودن کارتریج hp

می‌توان گفت بیش تر خطاهایی که دستگاه پرینتر در حین کاردارد مربوط به کارتریج آن می‌شود ، از جمله عمده مشکلات کارتریج hp خطای خالی بودن آن است. البته این مشکل در سایر برندهای کاتریج نیز شایع است.

این خطا مربوط به زمانی می‌شود که مواد مصرفی داخل کارتریج از حدی که مشخص شده‌است، کم تر شده است به همین دلیل دستگاه شروع به اخطار برای جلوگیری از خالی شدن کاتریج می‌دهد. به هیچ عنوان نباید برای مدت زمان طولانی کارتریج را خالی بگذارید بهتراست در اولین فرصت برای شارژمجدد آن اقدام کنید.

خط انداختن کارتریج لیزری hp

اگر درام کارتریج تمیزنباشد و یا این که روی ان خطخوردگی هایی وجودداشته باشد، دستگاه روی اسناد چاپی خط می‌اندازد. البته بروز این مشکل بیش تر در کارتریج های لیزری شایع است . البته ممکن است بروز این مشکل دلایل دیگری نیز داشته‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

پس باید به صورت کلی توجه کنید خط انداختن کارتریج لیزری نشان دهنده بروز مشکلی در این دستگاه است که باید در اولین فرصت برای رفع آن به صورت تخصصی اقدام کنید . سهل انگاری در این موضوع سبب می‌شود تا هزینه‌های زیادی را متحمل‌شوید.

علائم خرابی مگنت کاتریج hp

مگنت وسیله‌ای است که در کارتریج برای ذخیره کردن و رهاکردن شارژ الکتریکی بسیارکمک کننده است. در صورت بروز مشکلاتی نظیر پررنگ بودن چاپ، کم رنگ بودن چاپ ، ایجاد خطوط سفید در صفحه و وجود خطوط عمودی نازک بهتراست به فکر عوض کردن و یا تعمیرکردن مگنت کارتریج باشید .

شارژکردن کارتریج hp

از جمله مهم ترین مواردی که در طول عمر کارتریج hp نقش مهم و اساسی دارد، شارژکردن به موقع این وسیله است. توجه کنید که زمان مناسب برای شارژ کارتریج قبل از تمام شدن محتویات داخل آن است. این کارسبب می‌شود تا دستگاه پرینتر بتواند بهتر عمل کند و طول عمرآن نیز افزایش خواهدیافت.

البته در بسیاری از موارد به دلیل سنگین بودن دستگاه‌های پرینتر ، جابه جایی ان‌ها مشکل می‌شود و همین هم باعث می‌شود تا سهل انگاری هایی درمورد شارژ کارتریج hp صورت گیرد. توجه کنید برای حل این مشکل برخی از نمایندگی‌های کارتریج hp به سرویس شارژ در محل مجهزشده‌اند. به این صورت که آدرس موردنظر برای آن ها ارسال می‌شود و تکنسین برای شارژ مجدد در محل حاضر خواهندشد.

دراین مطلب هرآن چه برای نگهداری و خرید کارتریج hp نیازدارید، موردبررسی قرارگرفته‌است. به تکیه براین موارد می‌توانید برطول عمر دستگاه پرینتر خود بیفزایید.

کارتریج اچ پی چیست ؟ چگونه یک کارتریج خوب و بد را تشخیص دهیم؟

باما همراه باشید تا در زمانی کم با تمامی مدل های کارتریج آشنا شوید.

پرینت یا عمل چاپ چیست؟

چاپ یا پرینت، به عمل پاشیده شدن تونروجوهر بر روی کاغذ توسط دستگاه پرینتر یا کپی گفته می شود.

جوهر در پرینترهای جوهر افشان و تونر در پرینترهای لیزری می گویند.

کارتریج چیست؟

منبع تامین رنگ در چاپگرها بسته به نوع چاپگر تونر یا کارتریج نامیده می‌شود.

چاپگرهای جوهرافشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، چاپ میکنند.

 

انواع کارتریج در سطح جهانی:

1– اصل :

باتوجه به توضیحات موجود در بالا بهتر است توضیحجامع تری ارائه دهیم.

برای مثال کارتریج اچ پی مشهورترین کارتریج های موجود در بازار اند.

وبرای تشخیص اصل و یا طرح بودن آن کافیست یکبار اصل و یکبار طرح آنرا از نزدیک ببینید .

کارتریج های اصل توسط شرکت های سازنده تجهیزات چاپ مثل :کانن . پاناسونیک و… تولید میشوند

2– بازتولید :

در کارتریج اچ پی ،کارتریج کاملاً از هم باز میشود.

تمام اجزای جدا شده و تمیز شده‌اند. درام جدید نصب میشود.

پره جاروب جدید نصب میشود. مگنت جدید نصب میشود.

مخزن تونر با پودر تونر جدید و خواص اصلی پر شده است.

مخزن تونر با یک نوار بیرون کشنده مهر و موم شده است تا از نشت کارتریج مونتاژ شده و مورد تست قرار گرفته، جلوگیری کند.

 

3– بازیافتی :

بازیافت در کارتریج اچ پی بدیل مصرف زیاد ، وجود دارد .

مثلا در کارتریج های تولید شده تمامی قطعات نو نمیباشند .

شاید قطعه ای دست دوم ولی سالم از کارتریج دیگر را در تولید کارتریج بازیافتی استفاده کنند.

4– دوباره پر شده :

تنها وسیله مصرفی در کارتریج اچ پی تونر آن میباشد ،

هنگامی که تونر خالی شده را از تونر استفاده نشده پر میکنیم .کارتریج دوباره پر شده میگویند.

 

انواع کارتریج در ایران:

کارتریج تونر اصلی

کارتریج اصلی، کارتریجی است که توسط کارخانه تولید کننده دستگاه پرینتر یا کپی تولید و با هولوگرام اصلی روانه بازار می گردد.

این نوع کارتریج  هزینه زیادی را به کاربر تحمیل می نماید.

کارتریج اصلی برای چاپ های با کیفیت و با قابلیت ماندگاری بالا مناسب است.

کارتریج تونر طرح

این کارتریج ها اگرچه با کیفیت کاتریج اصلی فاصله دارند اما از نظر هزینه برای کاربر مقرون به صرفه است.

فروشگاه ما با هدف جلب رضایت مشتری از نظر هزینه و کیفیت هر دو نوع کارتریج (اصلی و طرح) را به مشتری ارائه می نماید.

کارتریج های طرح که توسط فروشگاه اچ پی شارپ عرضه می گردد همه قابل شارژ و دارای گارانتی تعویض می باشند.

 

درباره نویسنده

دیدگاه خود را به ما بگویید