شارژ کارتریج

شارژ کارتریج چیست

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج :پرینتر اچ پی  از جمله دستگاه‌هایی است که روزانه مورداستفاده بسیارزیادی قرارمی‌گیرد. کارتریج جز اجزای اساسی پرینتر به شمار می رود و آن را به عنوان مخزنی برای نگه داری تونر و رنگ پرینتر می‌شناسند. حال زمانی که دستگاه پرینتر ارور می‌دهد به معنای تمام شدن کارتریج اچ پی است و باید در اولین فرصت اقدام به شارژکارتریج و پرکردن مجدد آن کنید. به صورت کلی می‌توان گفت تا زمانی که بدنه کارتریج دچار آسیب نشده‌اند، می‌توان بارها و بارها آن را شارژکرد.

البت توجه کنید قبل از شارژکارتریج لازم است تا ابتدا تونرهای باقی مانده داخل آن را بیرون بریزید. هم چنین هنگام شارژکارتریج باید در خرید و انتخاب کارتریج دقت لازم را داشته باشید . درصورت سهل انگاری در این باره مسلما هزینه‌های بسیارزیادی را متحمل خواهیدشد و علاوه برآن هم ممکن است دستگاه پرینتر دچار آسیب و مشکل شود. در ادامه درمورد شارژکارتریج بیش تر صحبت خواهیم‌کرد با ماهمراه باشید.

همه چی در مورد شارژ کارتریج

شارژکارتریج برای پرینترهای لیزری به چه صورت انجام می‌شود؟

اگر می‌خواهید خودتان برای شارژکارتریج لیزری اقدام کنید لازم است موارد زیر را رعایت‌کنید . توجه‌کنید انجام دادن هر اقدام نابه جایی سبب آسیب به دستگاه پرینتر می‌شود و هزینه‌های سرسام‌آوری را به همراه خواهدداشت.

انتخاب تونر مناسب برای شارژکارتریج

اولین قدم برای شارژکارتریج این است که بتوانید پودر مناسبی را برای پرینتر خود تهیه کنید.  پودر استفاده شده در کارتریج دارای شکل ها و ساختار متنوعی است به همین دلیل هم لازم است هنگام خرید نمونه سازگار با پرینتر خود را خریداری کنید.

البته برای انواع پرینترها تونرهای جداگانه ای وجودندارد و اما خودتان باید براساس ویژگی‌ها و ساختارشیمیایی تونر بهترین نمونه را انتخاب کنید. پودرتونر بی‌کیفیت سبب آسیب به پرینتر می‌شود.

تونر می‌تواند فضای اطراف شما را کثیف کند، مراقب باشید

پودرتونر می‌تواند رنگ وسایل و اشیا را تغییردهد به همین دلیل هنگام کار با آن ابتدا لازم است روی یک سطح صاف حوله و یا روزنامه پهن کنید. هم چنین هنگام استفاده از تونر حتما دست هایتان را بشویید، تونر ماده سمی و خطرناکی نیست و اما شما بهتراست جانب احتیاط را رعایت‌کنید.

مخزن نگهداری را برای شارژکارتریج بازکنید

برای این که بتوانید مخزن نگهداری تونر را پرکنید لازم است ابتدا آن را بازکنید. سپس توجه کنید که آیا در این محفظه سوراخی وجوددارد که به وسیله آن کارتریج را پرکنید. برخی از این محفظه‌ها خود دارای سوراخی هستند که به وسیله یک درپوش پلاستیکی پلمپ شده‌است شما تنها با برداشتن همین درپوش می‌توانید به شارژکارتریج بپردازید .

البته در برخی دیگر از محفظه‌ها نیز اصلا سوراخی برای پرکردن مجدد وجودندارد و خودتان باید برای سوراخ کردن آن دست به کارشوید. برای این کار می‌توانیداز یک آهن ربای الکتریکی استفاده کنید. البته این کار شاید اندکی محیط اطراف شما را کثیف کند زیرا لازم است تا همه پلاستیک را بسوزانید.

البته بهتراست ابزاری که برای سوزاندن محفظه از آن استفاده کنید یک نوک پیچ دار داشته باشد تا بتوانید با سرعت تنها یک سوراخ روی محفظه ایجادکنید. البته برای این کار باید دقت لازم را داشته باشید که به بقیه قسمت‌های محفظه کارتریج آسیبی نزنید.

بعداز تمام شدن کار توجه کنید که کارتریج به خوبی داخل محفظه قراربگیرد. این موضوع در بین پرینترهای رنگی اهمیت بسیارزیادی دارد زیرا برای ایجاد تصویر همه اجزای کارتریج درگیر می‌شوند.

محفظه تونر را پرکنید

برای این که محفظه را پرکنید ابتدا درب بطری تونر را بردارید و به قسمت کناری آن به آرامی ضربه بزنید این باعث می‌شود تا به راحتی محفظه از تونر پرشود.

پرکردن سوراخ کارتریج

اگر سوراخی از قبل روی محفظه ایجادشده‌باشد بادرپوش مخصوص آن می‌توانید سوراخ را ببندید. البته همان‌طور که قبلا گفتیم اگر برای پرکردن کارتریج روی آن سوراخی را ایجادکردید. برای پرکردن این سوراخ می توانید از نوارهای آلمینیومی استفاده‌کنید.

تکان دادن محفظه کارتریج

برای این که مطمئن شوید ، تونر به خوبی داخل محفظه پخش شده‌است بهتراست کارتریج را به آرامی به این طرف و آن طرف تکان دهید. درنهایت کارتریج را وارد پرینتر کنید.

بهره‌گیری از فیوزهای هوشمند

در بسیاری از چاپگرها بعدازاین که محفظه پرشد،دیگر دستگاه کار نخواهدکرد. برای جلوگیری از اینکار باید یک فیوز هوشمند روی دستگاه نصب شود. به همین خاطر نیز اغلب تونرها به همراه تراشه های هوشمندی ارائه می‌شوند.

منظور از کارتریج‌های قابل شارژ چیست؟

دراین نوع از دستگاه قابلیت شارژکارتریج برای چندین بار وجوددارد. بسیاری از افراد فکرمی‌کنند شارژ کارتریج مخصوصا کارتریج های لیزری است ، این تصور کاملا اشتباه است. هرنوع از کارتریجی که محفظه آن بتواند دوباره پرشود جز کارتریج های قابل‌شارژ خواهندبود.

با شارژکارتریج هزینه‌های اضافی خرید دوباره آن را نخواهیدداشت. هم چنین سبب حفاظت از محیطزیست می‌شود زیرا زباله کم تری تولید می‌شود. هم چنین قابلیت بازیافت آن ها بیش تر خواهدبود.

البته کارتریج لیزری که قابلیت شارژ مجدد دارد، می تواند بعداز شارژ نیز به خوبی کارکند و اما شاید در دفعات اولیه بعداز شارژ مجدد کیفیت رنگ اولیه را نداشته‌باشد. البته برای رفع این مشکل می‌توانید قطعات داخلی کارتریج را تعویض کنید.

بااین که نمونه های کارتریج جوهری قابل شارژ نیز در بازار موجود است و اما توصیه می‌شود تا از نمونه‌های لیزری آن استفاده‌کنید زیرا اگر در هنگام شارژ مجدد کارتریج جوهری به هد آن ضربه ای واردشد برای تعویض این قطعه باید هزینه‌های بسیارزیادی را پرداخت‌کنید. پس به صورت کلی کارتریج های لیزری صرفه اقتصادی دارند.

به چه دلیل هنگام شارژکارتریج باید درام نیز عوض شود؟

درام از جمله قطعات بسیارمهم کارتریج محسوب می‌شود که درصورت بروز مشکل در آن محصولات چاپ شده کیفیت خوبی نخواهدداشت. درادامه به بررسی دلایل تعویض درام می‌پردازیم:

  • کیفیت پایین: شاید برای اولین بار زمانی که کارتریج را شارژ می‌کنید نیازی به تعویض درام نباشد و البته باید بدانید که دراثراستفاده از کارتریج قطعات استفاده شده در آن نیز کهنه می‌شوند و به همین دلیل نیز باید عوض شود.
  • ممکن است درام آسیب دیده باشد: اگر روی درام خط و خش هایی وجودداشته باشد، همه این خط ها درهنگام چاپ خودرا نشان می‌دهد. برای جلوگیری از آسیب درام به هیچ عنوان نباید برگه‌های منگنه دار را زیر پرینتر قراردهید.
  • میزان پرینت هایی که با دستگاه گرفته می‌شود نیز تاثیر مستقیم در کیفیت درام دارد. برای مثال اگر در یک مدت کوتاه تعدادبسیارزیادی پرینت گرفته شود مسلما پرینتر دچار مشکل خواهدشد.

آموزش شارژ کارتریج ها همه به یک شکل میباشند ،

اگر مقاله های قبلی مارا دنبال کرده باشید در مقاله کارتریج لیزری مطرح شد که

تونر ماده مصرفی انواع پرینتر ها میباشد وهنگاهی که تمامی تونر مصرف شده وارد

مخزن ضایعات شود ،دستگاه پرینتر یا چاپگر شما دیگر قادر به چاپ و یا پرینت میباشد

برای این کار باید دستگاه شما شارژ شود.

برای شارژ روی  شارژ کارتریج کلیک کنید.

آموزش شارژ کارتریج لیزری:

حال آموزش ساده ای از شارژ کارتریج را به شما آموزش میدهیم ولی

لازم به ذکر است برای این کار حتما به متخصصان در این زمینه اعتماد کنید

تا احیانا مشکلی برای پرینتر شما در این تورم به وجود نیاید.

شروع:

اگر با اصتلاحات کارتریج یا متن زیر آشنایی ندارید توصیه میشود مقاله کارتریج لیزری را مطالعه کنید.

ابتدا با استفاده از آچار چهارسو پیچ در ال L مانند که نگهدارنده درام است را باز کنید.

در آموزش شارژ کارتریج ،سپس در نگهدارنده درام را بردارید و مراقب باشید فنر شاتر درام را گم نکنید .

(شاتر درام: حائلی که شبیه یک در متحرک کل درام را می‎پوشاند و از آن محافظت می‎کند.)

فنر را روی درپوش قرار دهید .

حال دسته کارتریج را با دست چپ و نیمه دیگر کارتریج را با دست راست نگه دارید،

و با کمی فشار نیم تنه تونر و درام را از یکدیگر جدا کنید.

حتما مراقب باشید که درام و تنه تونر بر اثر فشار آسیب نبینند ، زیرا

درام، حساس‎ترین قطعه کارتریج است که عمل چاپ را انجام می‎دهد.

حتما هنگام کار با آن مراقب باشید ضربه نخورد.

هنگام آموزش شارژ کارتریج حواستان به قسمت عملی نیز باشد.
در انتهای درام ، چرخ دنده دارد آنرا بلند کنید.

در این مرحله از شارژ کارتریج درام را در حالی که در خلاف جهت

حرکت عقربه‎های ساعت می‎چرخانید به سمت خود بکشید تا از محور خود خارج شود ،

سپس PCR را به دقت از جای خود بلند کنید.

حتما درام را توسط یک دستمال بدون پرز تمیز کنید و دور از نور قرار دهید.

در آموزش شارژ کارتریج دو پیچ داکتربلید را باز کنید . داکتربلید را با احتیاط از جای خود بلند کنید

و گوشه پلاستیکی داکتر بلید را با دست یا دستمال تمیز نکنید؛ فقط هوا بگیرید.

تونر سوخته‎های داخل مخزن ضایعات را خالی کنید و با هوای فشرده تمیز کنید.

بلید را در جای خود قرار دهید و دو پیچ آن را ببندید .

تنها توصیه ما به شما این استک که این کار را به متخصصان این حوزه بسپرید

تا پرینتر شما دچار صدمه نشود.

درباره نویسنده

دیدگاه خود را به ما بگویید